niedziela, 18 stycznia 2015

Szablonowe portrety

Szablon (ang. stencil, fr. pochoir) to technika malarska typowa dla street artu. Do malowania wykorzystuje się matryce (nazywane szablonami), wycięte zazwyczaj w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu farbę w sprayu, można jednak nakładać farbę również pędzlem lub wałkiem. Techniką tą można wykonać zarówno proste, jednokolorowe prace jak i bardziej skomplikowane, wymagające wykonania wielu matryc i dokładnego zaplanowania kolejności nakładania farb.

W klasie II gimnazjum powstały już pierwsze szablonowe portrety. Jak przygotować szablon pokażę na przykładzie wizerunku Salvadora Dali - ekscentrycznego malarza surrealisty, twórcy słynnego obrazu "Trwałość pamięci" .


Zdjęcie poddaję obróbce w programie Photoshop (Filtr/Szkic/Stempel). Ważna zasada: czarne plamy nie mogą mieć w swoich konturach białych plam. Dlaczego? Ponieważ czarne miejsca będą wycięte, a białe muszą trzymać się "powierzchni szablonu".

Kolejny etap pracy z Photoshopem: Zaznaczam zakres koloru czarnego, pokrywam go jednolicie bielą i nadaję kontur (wszystko po to, by zaoszczędzić toner drukarki! ;) )

Aby jeszcze lepiej było widać miejsca, które trzeba usunąć pokrywam je pasiastym wzorem. Teraz już można przystąpić do wycinania "dziur" w naszym szablonie.

Szablon jest gotowy! Arkusz białego papieru zrobił się ażurowy. Trzeba obchodzić się z nim delikatnie, bo łatwo może się rozerwać.

Przykładamy szablon do powierzchni ściany/papieru/płótna i pokrywamy farbą. W spreju, na wałku, na gąbce - w zależności od tego co mamy pod ręką.



Szablon możemy wykorzystać wielokrotnie. Po ściągnięciu patrzy na nas niebieski Salvador Dali. :)


Dla was kilka szablonów do wykorzystania:



 Woody Allen, Andy Warhol i Salvador Dali. Kliknij wybrany szablon, aby wyświetlić oryginalny rozmiar i zapisać na dysku swojego komputera.

Planeta Ziemia – nie jesteśmy sami

XXII wojewódzki konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej z cyklu „Ziemia jest jedna”
Temat: „Planeta Ziemia – nie jesteśmy sami”

 W czasie wolnym wszystkich chętnych namawiam do przemyślenia tematu ekologicznego :) Prace plastyczne proszę przynieś w dniach 4-6 lutego. Będzie jeszcze czas na ewentualną korektę.

Proponowane techniki realizacji: fotografia, rysunek, malarstwo, grafika, techniki mieszane, własne etc.
 format: dowolny, nie większy niż 50x70
Proszę także nie naklejać plasteliny, bibuły i materiałów sypkich.

Kilka uwag o konkursie od organizatorów:

Planeta Ziemia to jeden wielki organizm, gdzie wszystko co żyje – czy to w wodzie, na lądzie lub w powietrzu ma na siebie ogromny wpływ. Jeśli będziemy o tym zapominać i burzyć harmonię istniejącą w przyrodzie poprzez nadmierną eksploatację jej bogactw i dewastację jej powierzchni to zniszczymy również siebie. Bez innych stworzeń przestaniemy istnieć. My - ludzie powinniśmy dostrzec że jesteśmy tylko częścią świata – ważną, ale nie najważniejszą.

Przedstawmy plastycznie jak potrafimy współistnieć we wspólnej przestrzeni z innymi stworzeniami, jak zależymy od siebie nawzajem i jak możemy dbać o naszą planetę aby trwała jak najdłużej.



środa, 7 stycznia 2015

Bombki techniką decoupage

Wykonały:


Alicja, Klaudia, Patrycja, Justyna,
Paulina, Wiktoria, Martyna, Patrycja, Natalia, Bernadetta i Wiktoria.





Anioły z masy solnej

Masa solna to masa służąca do modelowania różnych przedmiotów jak figurki, ozdoby, ramki itp. Wykonuje się ją z mąki, soli oraz wody.

Podstawowy przepis na masę solną:

szklanka mąki,
szklanka soli,
125 ml wody.

Do wykonania aniołów przygotowujemy jedną porcję masy solnej.


Rozwałkowujemy niewielką część powstałej masy na grubość ok. 5mm. Posługując się małym nożykiem wycinamy potrzebne kształty. Inne toczymy na podkładce.


Wszystkie elementy łączymy. Miejsca łączeń delikatnie smarujemy pędzelkiem namoczonym w wodzie. Suknię anioła można uformować w falbanki, włosy podwinąć.


Moje anioły mają oczka i uśmiech odciśnięte za pomocą drucika.


Z podanej porcji masy solnej powstało 9 aniołów. Wszystkie spędzą ok. 15 min. w piekarniku elektrycznym  nagrzanym do temperatury 75 stopni C. Im niższa jest temperatura, w której suszymy wykonane rzeczy z masy solnej, tym większe prawdopodobieństwo, że one nie popękają.



Po zakończeniu suszenia aniołów pomaluję je farbami plakatowymi lub akrylowymi.