środa, 30 listopada 2016

Mikołaj i Renifer

Pomysł na kartkę świąteczną dla małych i dużych.

Kartkę techniczną A4 (czerwoną do Mikołaja, ciemnozieloną do renifera) zegnij na pół i przytnij tak, aby uzyskać kwadrat. Wytnij elementy postaci w odpowiednich kolorach (możesz skorzystać z szablonów do wydrukowania - poniżej). Następnie ułóż części na przygotowanej kartce technicznej, aby sprawdzić, które z nich należy przykleić w pierwszej kolejności.

Części do renifera
 W przypadku renifera trzeba zacząć od przyklejenia dużych uszu, małych uszu i poroża. Dopiero na te elementy powinno się nakleić głowę. Na koniec przyklej oczy i nos.

Części do św. Mikołaja

Jeśli przygotowujesz kartkę z Mikołajem, musisz najpierw przykleić "głowę", następnie czapkę i płaszcz. W dalszej kolejności: wąsy, nos, oczy i brwi.

 Miłej zabawy!

szablon do renifera - format A4

szablon do Mikołaja - format A4

wtorek, 29 listopada 2016

Dopalacze kupujesz - życie rujnujesz

Drużyna Publicznego Gimnazjum im. K. Przewy-Tetmajera wzięła udział w I Edycji Konkursu „STOP DOPALACZOM”, który odbył się 24 listopada 2016 r. w auli I LO w Świdnicy*.

Julia, Martyna, Dawid, Kacper i Sylwester wywalczyli pierwsze miejsce wśród 9 drużyn z terenu powiatu świdnickiego. Autorem komiksu jest Mikołaj z klasy IIIA.
PLAKAT wykonany techniką szablonową


KOMIKS

 Konkurs składał się z 5 etapów: scenki rodzajowej przedstawiającej negatywny wpływ „dopalaczy” na młodych ludzi, quizu, opracowania i zaprezentowania hasła dotyczącego zachęcającego młodych ludzi do stronienia od sięgania młodzieży po substancję psychoaktywne, prac plastycznych w postaci plakatów i komiksów.

Wszystkie prace konkursowe będzie można oglądać na wystawie w budynku PKP w Świdnicy.

 Gratulujemy!

*Organizatorzy: Powiat Świdnicki, Straż Miejska w Świdnicy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy. 

Szablony użyte w plakacie

Kule tkane z papieru

Pani od plastyki uzależniła się od składania papierowych bombek na choinkę. W tym roku królują tkane kule znalezione na fantastycznym blogu PaperMatrix. Prowadzą go Lene i Anna Schepper mieszkający w Kopenhadze. Ich celem jest ożywienie tradycji duńskich ozdób z papieru. Znajdziecie tam wspaniałe szablony i tutoriale. Oryginalny wpis z wzorem do wydrukowania w formacie PDF znajdziesz tu: Sphere001.


Pracy nad tkaną, przeplataną kulą jest dość sporo. Pięknie opracowany tutorial wraz z filmikiem znajdziesz tu: MadameCriativa.
Oto plik JPEG, na którym 12 pasków mieści się na kartce A4:
 



  Wydrukuj dwa arkusze A4 po jednym z każdego koloru. Razem musisz mieć wycięte 24 „paski” (po 12 każdego koloru) oraz 4 kółka. To ważny etap pracy - każdy element musi być wycięty bardzo starannie.


 Przed rozpoczęciem przeplatania należy przykleić każde 12 pasków do małego okręgu. Zauważ, że każda końcówka paska to rodzaj trójkąta zakończonego kątem 30 stopni. To ważne, gdyż na kółku musisz zmieści w równych odstępach aż 12 pasków. Ani mniej ani więcej.



Następnie połóż dwie części jedną na drugiej tak, żeby kółka leżały dokładnie jedno na drugim, a paski skręcone były w przeciwnych kierunkach. W tej pozycji możesz rozpocząć przekładanie pasków.



Ten etap wymaga cierpliwości i skupienia. Elementy muszą być jednocześnie delikatnie i solidnie, „szczelnie” przeplatane.



Niezbędne okażą się spinacze biurowe, którymi przytrzymujemy splecione paski w momencie, gdy zaczyna się formować kula. Jak to wygląda? Najlepiej sprawdź na MadameCriativa.

Nie rozpaczaj, jeśli za pierwszym razem wszystko wyląduje w koszu na śmieci : ) Do świąt jeszcze sporo czasu!



środa, 16 listopada 2016

Konkursów świątecznych nadszedł czas!

Mali i Duzi - koniecznie spróbujcie swoich sił w konkursie organizowanym przez Świdnicki MDK – w kolejnej edycji konkursu pt. „Kartka świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok”. Prace kilku nagrodzonych autorów zostaną wydrukowane w formie kartki pocztowej!

Prace wykonane w dowolnej technice rysunkowej i malarskiej* powinny nawiązywać do polskich tradycji świątecznych i noworocznych. Przenieście się na chwilę marzeniami w okolice pachnącej choinki, wigilijnego stołu, czas prezentów i rodzinnych spotkań. Może ciekawym motywem do artystycznej interpretacji będzie szopka, kolędnicy, aniołowie albo gwiazda betlejemska? Aby zdążyć przed świątecznymi przygotowaniami, prace muszą być gotowe najpóźniej 2 grudnia (piątek)!
*zakaz naklejania kasz, bibuły, plasteliny i brokatu itp.

A teraz coś tylko dla gimnazjalistów:

Weź udział w kolejnej edycji Konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.
Zadaniem uczestników jest wykonanie kartki Bożonarodzeniowej o maksymalnych wymiarach 15 x 21 cm (złożona na pół kartka formatu A4).


Kartka może być wykonana w dowolnej technice i z dowolnych materiałów, bez życzeń w środku. Zainspiruj się techniką iris folding, quilling, kirigami. Czasem najprostsze pomysły są najlepsze, a więc ciekawy rysunek, prosty motyw mogą w zupełności wystarczyć. Poszperaj w internetowej google-galerii wpisując hasło: kartka świąteczna DIY (Do It Yourself) lub handmade christmas card – na brak pomysłów nie można narzekać.
Jeden uczestnik może wykonać dowolną ilość prac. Każda praca na odwrocie powinna zawierać informację: imię i nazwisko autora, klasa.
Konkursowe kartki należy złożyć do 9 grudnia (piątek).

Do dzieła!

wtorek, 15 listopada 2016

Zabawa z szablonami

Plansza z własnoręcznie przygotowanych szablonów. Prace wykonują uczniowie klas drugich gimnazjum.


poniedziałek, 7 listopada 2016

Sgraffito biało-czerwone

Na kółku plastycznym w październiku wydrapywaliśmy orły biało-czerwone. Czerwoną kartkę dokładnie pokrywaliśmy woskiem za pomocą świecy, a następnie białą farbą akrylową przy pomocy gąbki. Gdy tak przygotowane podłoże wyschło, mogliśmy wydrapywać dowolne kształty w białej warstwie, odkrywając czerwony spód. Technika ta, nazywana sgraffito, znana jest głównie z wariantów wielokolorowych pokrytych czarnym tuszem.Inną wersję tej techniki opisuję pod ostatnim obrazem.

Nasze prace zgłosiliśmy na konkurs "Barwy Niepodległości" organizowany po raz X przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy.
Martyna z klasy VB oraz Monika z klasy VA zdobyły w tym konkursie wyróżnienie. Na wystawie, którą można będzie oglądać w Klubie "Bolko" w Świdnicy, można też zobaczyć prace Oli z klasy IVA oraz Natalii z klasy VIB.

Wszystkie cztery uczestniczki odbiorą swoje dyplomy 10 listopada 2016 r., podczas uroczystego wernisażu w Klubie "Bolko" (pl. Grunwaldzki)  o godzinie 16:30.

Gratulujemy laureatkom!

Jury konkursu przyznało 14 nagród, 18 wyróżnień i 60 kwalifikacji do wystawy.
Wyniki na stronie organizatora.


pani Dorota

Martyna

Ola

Julia



Natalia
Monika


Laura


Dwie ostatnie prace zostały wykonane nieco inaczej. Wykorzystaliśmy arkusze przezroczystej folii ksero (lub do drukarek laserowych). Arkusze A4 pokryliśmy warstwą białej farby, w której później wydrapaliśmy rysunek. Gotową pracę nakleiliśmy na czerwoną kartkę połyskująca stroną do góry.

piątek, 4 listopada 2016

Śladami Stasia i Nel

Plastyczne interpretacje mapy do wydarzeń opisanych w powieści Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”.

Agata IVA
Amelia VB
Ala IVA

 Regulamin Konkursu plastycznego - Śladami bohaterów "W pustyni i w puszczy". Organizatorem Konkursu jest Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a realizatorem Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.