wtorek, 29 listopada 2016

Kule tkane z papieru

Pani od plastyki uzależniła się od składania papierowych bombek na choinkę. W tym roku królują tkane kule znalezione na fantastycznym blogu PaperMatrix. Prowadzą go Lene i Anna Schepper mieszkający w Kopenhadze. Ich celem jest ożywienie tradycji duńskich ozdób z papieru. Znajdziecie tam wspaniałe szablony i tutoriale. Oryginalny wpis z wzorem do wydrukowania w formacie PDF znajdziesz tu: Sphere001.


Pracy nad tkaną, przeplataną kulą jest dość sporo. Pięknie opracowany tutorial wraz z filmikiem znajdziesz tu: MadameCriativa.
Oto plik JPEG, na którym 12 pasków mieści się na kartce A4:
 



  Wydrukuj dwa arkusze A4 po jednym z każdego koloru. Razem musisz mieć wycięte 24 „paski” (po 12 każdego koloru) oraz 4 kółka. To ważny etap pracy - każdy element musi być wycięty bardzo starannie.


 Przed rozpoczęciem przeplatania należy przykleić każde 12 pasków do małego okręgu. Zauważ, że każda końcówka paska to rodzaj trójkąta zakończonego kątem 30 stopni. To ważne, gdyż na kółku musisz zmieści w równych odstępach aż 12 pasków. Ani mniej ani więcej.



Następnie połóż dwie części jedną na drugiej tak, żeby kółka leżały dokładnie jedno na drugim, a paski skręcone były w przeciwnych kierunkach. W tej pozycji możesz rozpocząć przekładanie pasków.



Ten etap wymaga cierpliwości i skupienia. Elementy muszą być jednocześnie delikatnie i solidnie, „szczelnie” przeplatane.



Niezbędne okażą się spinacze biurowe, którymi przytrzymujemy splecione paski w momencie, gdy zaczyna się formować kula. Jak to wygląda? Najlepiej sprawdź na MadameCriativa.

Nie rozpaczaj, jeśli za pierwszym razem wszystko wyląduje w koszu na śmieci : ) Do świąt jeszcze sporo czasu!