czwartek, 22 grudnia 2016

Wesołych świąt!


Serdecznych świąt otulonych
śniegiem i ciepłem rodzinnym
oraz wiele szczęścia w Nowym Roku!

Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową


Jak co roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach zostali zaproszeni do udziału w konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Wpłynęło wiele ciekawych prac i bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. Jury brało pod uwagę estetykę wykonania i oryginalność techniki plastycznej.
Praca Natalii (IC)
Spośród 21 prac wyłoniono trzy najpiękniejsze. Autorami nagrodzonych kartek są: Natalia (IC), Martyna (IIB) i Patrycja (IIIB).
Laureatki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy – słodki upominek.
Gratulujemy!




niedziela, 18 grudnia 2016

Wasze prace na wystawie pokonkursowej

Dużym zainteresowaniem cieszył się wśród Was konkurs plastyczny pt. „Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2016″, na który zapraszał Młodzieżowy Domu Kultury w Świdnicy. Prace uczniów Zespołu Szkół w Marcinowicach znalazły się wśród 495 nadesłanych z 30 placówek z całej Polski.
Aleksandra 3C
 Spośród prawie pół tysiąca prac wybrano 18 głównych nagród, 21 wyróżnień i 50 prac uświetniających wystawę pokonkursową.

Nie obyło się baz nagród i wyróżnień:

Aleksandra (IIIC) - NAGRODA
Natalia (VIB) - WYRÓŻNIENIE
Amelia (VA) - WYRÓŻNIENIE
Alicja (IVA) - udział w wystawie
Aleksandra (IVA) - udział w wystawie
Paulina (IIB) - udział w wystawie 
Praca Oli "pod lupą"
 W imieniu organizatora gratulujemy autorom prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie 22 grudnia 2016 r. w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:00.

piątek, 16 grudnia 2016

Kartka z poisencją

Poinsecja, czy też gwiazda betlejemska to roślina, która kwitnie w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Papierowy kwiat gwiazdy może być głównym motywem kartki świątecznej. 
Oto potrzebne materiały + mocny klej (najlepiej się sprawdzi klej na gorąco).


(1) kartka po złożeniu ma wymiary 12x17cm. Na przedniej stronie naklejamy prostokąt jasnego ozdobnego papieru o wymiarach ok. 10x15 cm.
Z dwóch kawałków papieru czerwonego i zielonego (2) wycinamy listki i płatki kwiatu. Potrzebujemy 8 listków długości ok. 4,5cm i 8 takich samych czerwonych płatków oraz 6 mniejszych (3). Wszystkie 20 małych elementów trzeba teraz delikatnie nagiąć przy jednym z końców, aby nie były płaskie (4). Płatki przyklejamy według kolejności pokazanej na zdjęciach. Zaczynamy od napisu (5), aby ładnie rozplanować kompozycję, a następnie od "dużych" czerwonych płatków.
Płatki nie muszą być identyczne. Nie muszą być też ułożone idealnie symetrycznie. Nasz kwiat dzięki temu będzie wyglądał bardziej naturalnie. Liście i płatki mają delikatnie odstawać od tła.


W środek wklejamy kilka złotych kuleczek (6) z koralikowej girlandy (takiej jak na zdjęciu obok).

Brzegi kwiatka i liście zdobimy brokatowym klejem. Nasza kartka nie potrzebuje więcej ozdób.

Różne wersje kolorystyczne

niedziela, 11 grudnia 2016

SUKCES ANASTAZJI W KONKURSIE MALARSKIM



Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy IC Anastazja została laureatką Konkursu Malarskiego pt. „Zapisane obrazem - Kresy Henryka Sienkiewicza”. Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowany został przez Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i przebiegał w dwóch etapach: powiatowym i wojewódzkim. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy malarskiej, której motywem przewodnim będą Kresy Wschodnie. Inspiracją do tworzenia pracy miała być „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.
Praca Anastazji
 Uroczysta Gala podsumowująca Konkurs odbyła się 8 grudnia w Pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich. Przybyli na nią laureaci konkursu wraz z opiekunami, a uświetnili ją swoją obecnością: Dolnośląski Kurator Oświaty – pan Roman Kowalczyk oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – dr Tadeusz Samborski, a także m. in. delegacje szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz.  

Wystawa pokonkursowa
 Anastazja swoim obrazem wywalczyła III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych Dolnego Śląska.
Wręczenie nagród było połączone z konferencją poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Podczas niej można było wysłuchać m. in. ciekawego wykładu pt. „Henryk Sienkiewicz – XIX-wieczny celebryta”, „Co wciąż dla nas najważniejsze w twórczości Sienkiewicza”, a także obejrzeć występy muzyczno-teatralne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kościelcu. 
 
Portal pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich
Uroczystość odbyła się w pałacu, z którym wiąże się ciekawa historia. Przed rokiem 1909 jego właścicielem był Alfred von Olszewski, zniemczony potomek szlacheckiego rodu ze wschodniej Polski, który pod wpływem lektury powieści Henryka Sienkiewicza (oczywiście w niemieckim tłumaczeniu) sporządził skandaliczny testament. Zawarł w nim wiele warunków, które mieli spełnić jego potomkowie, aby odziedziczyć pałac. Miedzy innymi musieli uczyć się języka polskiego, historii i kultury Polski oraz wziąć za współmałżonka Polaka! W przeciwnym razie pałac miał odziedziczyć Henryk Sienkiewicz. Tak też się stało, jednak pisarz… zrzekł się majątku. Od 1998 roku upamiętniając testament byłego właściciela pałacu, wieś zmieniła nazwę na Warmątowice Sienkiewiczowskie.

W Roku Henryka Sienkiewicza w konkursach plastycznych brali udział także inni uczniowie naszej szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za włożony twórczy wysiłek i życzymy sukcesu w kolejnych konkursach.

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Boże Narodzenie na papierze czerpanym

Na kółku plastycznym wykonaliśmy arkusze papieru czerpanego, na których później namalowaliśmy świąteczne ilustracje.
suszące się arkusze
 Wcześniej napełniliśmy wiaderko ścinkami papieru oraz kawałkami potarganych na drobne kawałeczki papierowych ręczników i zalaliśmy gorącą wodą. Po ostygnięciu masę zmiksowaliśmy blenderem na jednolitą pulpę.

Porcje masy barwiliśmy kolorowymi tuszami. Arkusze uzyskiwaliśmy poprzez nałożenie kilku łyżek masy papierowej na specjalnie do tego celu przygotowane sitko (kawałek firanki naciągnięty na drewnianą ramkę). Masę mocno odciskaliśmy na sitku i odkładaliśmy na tekturową podkładkę do wyschnięcia.

Po przydatne  wskazówki, jak wykonać papier czerpany odsyłam tutaj.

Natalia
Agata
Ola
Dagmara
Alicja
Amelia
Wiktoria
Natalia
 Pozostałe prace świąteczne:

Jacek

Paulina

Iza

Natalia

Alicja

Martyna