niedziela, 11 grudnia 2016

SUKCES ANASTAZJI W KONKURSIE MALARSKIM



Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy IC Anastazja została laureatką Konkursu Malarskiego pt. „Zapisane obrazem - Kresy Henryka Sienkiewicza”. Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowany został przez Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i przebiegał w dwóch etapach: powiatowym i wojewódzkim. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy malarskiej, której motywem przewodnim będą Kresy Wschodnie. Inspiracją do tworzenia pracy miała być „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.
Praca Anastazji
 Uroczysta Gala podsumowująca Konkurs odbyła się 8 grudnia w Pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich. Przybyli na nią laureaci konkursu wraz z opiekunami, a uświetnili ją swoją obecnością: Dolnośląski Kurator Oświaty – pan Roman Kowalczyk oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – dr Tadeusz Samborski, a także m. in. delegacje szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz.  

Wystawa pokonkursowa
 Anastazja swoim obrazem wywalczyła III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych Dolnego Śląska.
Wręczenie nagród było połączone z konferencją poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Podczas niej można było wysłuchać m. in. ciekawego wykładu pt. „Henryk Sienkiewicz – XIX-wieczny celebryta”, „Co wciąż dla nas najważniejsze w twórczości Sienkiewicza”, a także obejrzeć występy muzyczno-teatralne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kościelcu. 
 
Portal pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich
Uroczystość odbyła się w pałacu, z którym wiąże się ciekawa historia. Przed rokiem 1909 jego właścicielem był Alfred von Olszewski, zniemczony potomek szlacheckiego rodu ze wschodniej Polski, który pod wpływem lektury powieści Henryka Sienkiewicza (oczywiście w niemieckim tłumaczeniu) sporządził skandaliczny testament. Zawarł w nim wiele warunków, które mieli spełnić jego potomkowie, aby odziedziczyć pałac. Miedzy innymi musieli uczyć się języka polskiego, historii i kultury Polski oraz wziąć za współmałżonka Polaka! W przeciwnym razie pałac miał odziedziczyć Henryk Sienkiewicz. Tak też się stało, jednak pisarz… zrzekł się majątku. Od 1998 roku upamiętniając testament byłego właściciela pałacu, wieś zmieniła nazwę na Warmątowice Sienkiewiczowskie.

W Roku Henryka Sienkiewicza w konkursach plastycznych brali udział także inni uczniowie naszej szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za włożony twórczy wysiłek i życzymy sukcesu w kolejnych konkursach.