czwartek, 23 grudnia 2021

Szopka krakowska w barwach ciepłych i zimnych

Tworzenie szopek krakowskich to niezwykła polska tradycja bożonarodzeniowa, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Szopka krakowska to miniaturowa budowla wykonana z drewna, tektury, bibuły i innych nietrwałych materiałów, która swoją formą nawiązuje do krakowskiej architektury. Wieże, kopuły, krużganki wzorowane są na Wawelu i wieży Mariackiej. Na dole szopki znajduje się miniaturowa scenka z figurkami przedstawiająca Boże Narodzenie.

 

"Jak zgodnie twierdzą badacze, tradycja, a także poświadczają fakty, największe zasługi w rozwoju szopki krakowskiej położyli murarze, zamieszkujący okoliczne wsie i przedmieścia Krakowa (...). Zimą, gdy ustawały prowadzone na zewnątrz prace budowlane, szukali zastępczych źródeł zarobku. Wycinali oni i rzeźbili z drewna figurki-zabawki, które później sprzedawali na Emausie i Rękawce oraz pod Sukiennicami. Robili także małe szopki, z przeznaczeniem do sprzedaży przed świętami Bożego Narodzenia, jako zabawki dla dzieci i do ustawiania pod „drzewkiem” (jak w Krakowie nazywano choinkę) oraz duże budynki teatrzyku kukiełkowego na potrzeby własne i wiejskich kolędników."*

* cytat: https://etnomuzeum.eu/zbiory/najstarsza-szopka-krakowska

Szopki krakowskie w zbiorach Muzeum Krakowa, źródło [10.12.2021] https://muzeumkrakowa.pl/szopki-krakowskie-1


Najstarsza szopka krakowska. Zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie, źródło [10.12.2021] https://etnomuzeum.eu/zbiory/najstarsza-szopka-krakowska

PRACA PLASTYCZNA

PT. "SZOPKA KRAKOWSKA"

Na kartce technicznej formatu A3 szkicuj fantazyjną budowlę z dwiema wieżami i kopułą. Na dole narysuj symboliczne figury Dzieciątka, Maryi i Józefa.

Popraw wszystkie linie białą pastelą olejną.

szkic

 Akwarelami pokoloruj budowlę oraz tło stosując dwie zasady:

1. Wybieraj ciepłe kolory do elementów architektury.

2. Używaj zimnych barw w tle.